5 wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela w polisach turystycznych, które warto znać
Data dodania: 2014-09-05
Ocena:
5 - liczba głosów
1
Dziękujemy za oddanie głosu
Kupujesz kompleksowe ubezpieczenie turystyczne i myślisz, że będzie Cię chronić w każdej sytuacji? Niekoniecznie. Nawet najdroższa polisa z zakresem ochrony typu all risk będzie zawierała listę wyłączeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za skutki wynikłych zdarzeń, a więc nie pokryje kosztów leczenia, kosztów transportu medycznego lub szkód poczynionych przez ubezpieczonego. Poznaj 5 najważniejszych wyłączeń odpowiedzialności.
Niektórzy klienci przed zakupem polisy ubezpieczeniowej pytają nie o to, jaki zakres ochrony ono zawiera, ale czego nie zawiera. To całkiem dobry pomysł. Nie warto kupować kota w worku, a później mieć żal do ubezpieczyciela, bo „wydałem tyle kasy, a polisa nic mi ostatecznie nie dała”. Poniżej prezentujemy 5 najważniejszych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, które musisz znać jeszcze przed kupieniem ubezpieczenia turystycznego.
1. Wypadki po spożyciu alkoholu
Piłeś, a potem miałeś nieszczęśliwy wypadek np. w trakcie uprawiania sportu na wakacjach? Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów twojego leczenia ani nie wypłaci świadczenia z polisy NNW. Dlaczego? Jeśli ubezpieczony w chwili wypadku znajdował się pod wpływem alkoholu i miało to bezpośredni wpływ na zaistniałe zdarzenie, taka sytuacja stanowi standardowe wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Analogicznie będzie w przypadku, gdy ubezpieczony znajdował się pod wpływem narkotyków w momencie feralnego zdarzenia.
2. Przeciwwskazania medyczne do wyjazdu
Kilka tygodni temu przeszedłeś poważny zabieg i spędziłeś sporo czasu w szpitalu. Mimo to czujesz się dobrze oraz intensywnie myślisz o wypoczynku gdzieś pod palmami. W końcu nie zamierzasz się wysilać, dlatego sądzisz, że to całkiem bezpieczne. Twój lekarz jest jednak innego zdania. Niepomny jego ostrzeżeń, wykupujesz wycieczkę last minute i lecisz do ciepłych krajów na wakacje.
Zmęczenie związane z podróżą, zmiana klimatu, upał. Źle się czujesz. Potem jest coraz gorzej. Ujawniają się powikłania pooperacyjne, a ty znów trafiasz do szpitala. Tyle, że tym razem masz duży problem, bo ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia twojej choroby na wakacjach. Jeżeli istniały przeciwwskazania zdrowotne do odbycia wyjazdu, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wzięcia odpowiedzialności za zdarzenia zaistniałe w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej.
3. Zaburzenia psychiczne
Cierpisz na depresję, nerwicę lub inne zaburzenie psychiczne? Ubezpieczyciele na liście wyłączeń odpowiedzialności standardowo umieszczają sytuacje, które wiązały się z zaburzeniem psychicznym na które cierpi ubezpieczony. Klasycznym przypadkiem jest próba samobójcza. Ubezpieczyciele nie pokryją kosztów leczenia ani transportu medycznego do Polski, jeżeli turysta w trakcie wakacji próbował popełnić samobójstwo lub dokonać samookaleczenia.
4. Choroby przewlekłe
Jeśli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą (przez co ubezpieczyciele rozumieją zdiagnozowaną chorobę, w związku z którą bierzesz leki), to przy zakupie polisy turystycznej koniecznością będzie zakup zwyżki za choroby przewlekłe. Jeżeli w trakcie wakacji dojdzie do zaostrzenia lub powikłań związanych z chorobą przewlekłą, a ty nie wykupiłeś zwyżki, twoja polisa turystyczna okaże się bezużyteczna. Ubezpieczyciel traktuje ryzyko związane z chorobą przewlekłą jako standardowe wyłączenie odpowiedzialności i w takiej sytuacji nie pokryje kosztów leczenia ani transportu medycznego do Polski.
5. Sporty ekstremalne i nie tylko
Na liście standardowych wyłączeń odpowiedzialności znajdziesz również ryzyko związane z uprawianiem sportów podwyższonego ryzyka, sportów ekstremalnych, a także sportów uprawianych zawodowo. W momencie, gdy planujesz aktywny wypoczynek w trakcie zagranicznego urlopu, musisz dokupić zwyżkę za uprawianie tego rodzaju aktywności. Zwyżka za uprawianie sportu w czasie zawodów lub innych imprez sportowych może sięgać 200 proc. podstawowej składki ubezpieczeniowej, a uprawianie sportów ekstremalnych to nawet 300 proc. zwyżki. Nie warto jednak z niej rezygnować, bo w innym wypadku ubezpieczenie w ogóle nie zadziała!
Powyższe pięć wyłączeń to tylko kilka przykładów sytuacji, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia, transportu czy innych wydatków związanych z chorobą lub wypadkiem na wakacjach. Każda firma ubezpieczeniowa może zaproponować własną listę wyłączeń np. jeden ubezpieczyciel w ogóle odmówi pokrycia kosztów leczenia ubezpieczonego, który doznał obrażeń na skutek aktu terrorystycznego, wojny lub zamieszek, podczas gdy inny może je ubezpieczyć pod warunkiem wykupienia odpowiedniej zwyżki.
Kup polisę
Dlatego obowiązkiem turysty jest zapoznanie się z listą wyłączeń jeszcze przed zakupem ubezpieczenia turystycznego. Nie lekceważ tego! „Dziurawa” ochrona to marne zabezpieczenie. Kup z głową, a na pewno nie będziesz źle wspominał współpracy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Joanna Kubica