Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Wyjazd z psem lub kotem

Nowość na rynku!
Ubezpiecz swojego pupila
Koszty leczenia i transportu
Polisa zawiera OC i assistance
Polisa online w 5 min!

Polisa dla seniora

Dla osób powyżej 65 r. ż.
Atrakcyjne pakiety do wyboru
Brak zwyżki za wiek!
Rozszerzenie o choroby przewlekłe
Bez zwyżki za wiek

Zamieszki, ataki terrorystyczne

Wyjeżdżasz do Egiptu? Czy wiesz, że
standardowa polisa wyklucza wypłatę
odszkodowania w takiej sytuacji?
Wybierz polisę,która ochroni Ciebie
i Twoją rodzinę!

NNW Podróże krajowe

Szukasz NNW na czas wyjazdu?
Potrzebujesz dodatkowej ochrony
Następstw nieszczęsliwych wypadków
Również na zawody i obozy
Już od 2 zł/dzień

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

Ubezpieczenie turystyczne – jak oszacować koszty leczenia

Data dodania: 2014-05-21
Ocena: 5 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Wakacje kojarzą się z przyjemnościami i beztroską. Jednak to właśnie w okresie wakacyjnym zdarza się najwięcej nieszczęśliwych wypadków i zdrowotnych dolegliwości, jak choćby zatruć pokarmowych, które skutecznie mogą nam zepsuć wypoczynek. Jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą nasze i tak złe samopoczucie dodatkowo pogorszy świadomość, że do wakacyjnych wydatków dorzucić musimy – w najlepszym razie – kilkanaście tysięcy euro.
 
Z fakturą opiewającą na takie kwoty możemy wrócić z zagranicznego urlopu, gdyby okazało się, że podczas podróży konieczne było przeprowadzenie operacji ratującej nasze życie. 

Wakacje kojarzą się z przyjemnościami i beztroską. Jednak to właśnie w okresie wakacyjnym zdarza się najwięcej nieszczęśliwych wypadków i zdrowotnych dolegliwości, jak choćby zatruć pokarmowych, które skutecznie mogą nam zepsuć wypoczynek.

Jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą nasze i tak złe samopoczucie dodatkowo pogorszy świadomość, że do wakacyjnych wydatków dorzucić musimy – w najlepszym razie – kilkanaście tysięcy euro.

Z fakturą opiewającą na takie kwoty możemy wrócić z zagranicznego urlopu, gdyby okazało się, że podczas podróży konieczne było przeprowadzenie operacji ratującej nasze życie. Do tego dochodzą koszty kilkudniowego pobytu w szpitalu, zakupu leków i materiałów opatrunkowych, wreszcie transport sanitarny do Polski.

Polisa turystyczna, o czym wiedzą czytelnicy często wyjeżdżający za granicę, to podstawowe wyposażenie udającego się na urlop do innego państwa. Ale czy na pewno dokładnie wiemy, co kryją jej zapisy? Jakiego rodzaju koszty związane z naszym leczeniem zobowiązuje się pokryć towarzystwo ubezpieczeniowe? Do jakiej wysokości? Jakie zdarzenia i okoliczności, w których do nich doszło nie są objęte ubezpieczeniem?

Kup polisę turystyczną


Ubezpieczenie kosztów leczenia w państwach UE – karta EKUZ


Od roku 2004 Polska jest w Unii Europejskiej, co bardzo nam, obywatelom ułatwia sprawę w razie konieczności skorzystania z usług medycznych podczas podróży po Europie. Warto tylko pamiętać o wyrobieniu wcześniej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ze stosownym wnioskiem należy zwrócić się do NFZ, by od ręki otrzymać dokument.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia: „w przypadku stanu nagłego, brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia”.

Warto jednak mieć kartę EKUZ. Ten mały niebieski kartonik w razie konieczności oszczędzi nam podczas pobytu za granicą konieczności wyjaśniania, czy jesteśmy, czy też nie jesteśmy uprawnieni do korzystania ze świadczeń medycznych w ramach publicznej służby zdrowia.

EKUZ obowiązuje:
 • w krajach Wspólnoty,
 • jak również w należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a więc Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii.
Możemy posługiwać się kartą EKUZ również korzystając z niezbędnej pomocy lekarskiej w czasie pobytu na terytoriach francuskich, portugalskich i hiszpańskich, a więc na przykład na Majorce czy Wyspach Kanaryjskich.

Karta respektowana jest w placówkach medycznych, działających w ramach powszechnego systemu zdrowia. W niektórych państwach korzystanie z opieki zdrowotnej związane jest z koniecznością ponoszenia przez ubezpieczonych opłat, najczęściej niewysokich, ale EKUZ nie zwalnia z konieczności ich uregulowania.

Przykładowo:
 • w Niemczech wizyta u lekarza to koszt 10 euro,
 • a we Francji pacjent pokrywa wydatki związane z hospitalizacją w wysokości 25%. To oznacza, że pobyt na oddziale dziennym we francuskim szpitalu kosztować nas będzie ok. 400 euro za każdą dobę, a na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej nawet 2.500 euro.
Niższe sumy uregulować trzeba na miejscu. Rozliczenia na sięgające tysięcy kwoty odbywają się bezgotówkowo.

Poszerzamy zakres podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego – polisa turystyczna


Warto pamiętać, że EKUZ nie zapewni nam ubezpieczeniowej ochrony we wszystkich państwach świata, co więcej zakres świadczeń jest ograniczony. Przykładowo w niektórych krajach to pacjent płaci za transport sanitarny z miejsca zdarzenia do szpitala lub ambulatorium. Możemy więc wrócić z wakacji z fakturą opiewającą na kwotę 1.000 euro. Jak nietrudno przeliczyć będziemy musieli przelać na zagraniczne konto około 4.000 zł.

Co w sytuacji, w której po wypadku lub nagłym zachorowaniu za granicą i udzieleniu niezbędnej pomocy medycznej trzeba będzie przetransportować nas z któregoś z bliżej położonych europejskich krajów do szpitala w Polsce, na kontynuację leczenia?

Ubezpieczenie w NFZ nie pokrywa takich wydatków, a mogą one wynieść:
 • nawet 15.000 euro, jeśli konieczne będzie przewiezienie chorego specjalnie do tego przystosowanym samolotem,
 • koszty transportu z sanitarnego z Egiptu, to aż 90.000 zł (niestety, podobne stawki obowiązują przy przewożeniu pacjenta z Hiszpanii).
Polisa turystyczna w takiej sytuacji zagwarantuje nam zorganizowanie i pokrycie wydatków związanych z repatriacją do Polski. Oczywiście, pod opieką personelu medycznego i takim środkiem transportu, jaki ze względu na nasz stan będzie najodpowiedniejszy.

W ramach ubezpieczenia turystycznego skorzystać można również z pomocy stomatologicznej. Istotne uwagi:
ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów zabiegu, jeśli ząb był już wcześniej leczony. Zadaniem dentysty, który nas przyjmie z powodu stanu zapalnego, jest podleczenie zęba i doprowadzenie do uśmierzenia bólu.

W Hiszpanii koszty leczenia stomatologicznego nie są refundowane. Nagły ból zęba może skutecznie zepsuć nam wczasy, a rachunek od zapewne szeroko uśmiechniętego hiszpańskiego dentysty – humor. Jednak posiadanie polisy turystycznej pozwoli i nam beztrosko się uśmiechnąć.

Znajdź ubezpieczenie na Twój wyjazd


Rozszerzenie polisy turystycznej – choroby przewlekłe i sporty ekstremalne


Kupując ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli pokryć ewentualne koszty leczenia w czasie zagranicznego pobytu powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), zwracając szczególną uwagę na:
 • wyłączenia, a więc zdarzenia, które wykluczają pokrycie kosztów leczenia (np. choroby przewlekłe, uprawianie sportów, które ubezpieczyciel uzna za ekstremalne),
 • wysokość kwot, jakie ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć za nasze leczenie za granicą (przy wyjazdach do państw Europejskich zaleca się ubezpieczenie kosztów leczenia nawet do kwoty 50.000 euro. Za taką polisę zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet 200 zł, ale to i tak niewiele w porównaniu z ewentualnym obciążeniem nas kosztami leczenia w wysokości 30.000 euro, które uregulować będziemy musieli z własnej kieszeni).
Choroba przewlekła jest różnie rozumiana przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Dlatego warto zapoznać się z OWU i przeczytać wszystkie paragrafy bardzo uważnie, w razie potrzeby dopytując przedstawiciela ubezpieczyciela o szczegóły. Na ogół jednak spodziewać powinniśmy się zapisu w brzmieniu: „choroba przewlekła to stan chorobowy, który charakteryzuje powolny rozwój oraz długookresowy przebieg”.

Do chorób przewlekłych zalicza się przykładowo:
 • epilepsję,
 • nowotwory,
 • cukrzycę,
 • astmę,
 • schorzenia układu krążenia,
 • choroby serca,
 • i szereg innych.
Towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi pokrycia na podstawie standardowej polisy turystycznej kosztów naszego leczenia za granicą, jeśli trafimy do szpitala z powodu choroby przewlekłej lub jej powikłań. Jeżeli więc leczymy się od dłuższego czasu (w chorobie przewlekłej przyjmuje się, że są to co najmniej 2 miesiące) wyjeżdżając na wakacje poszerzmy nasze ubezpieczenie o koszty leczenia chorób przewlekłych.

Zwykle wiąże się to ze zwiększeniem składki nawet o 300-400%, ale z pewnością warto wyjeżdżając na urlop „kupić” sobie gwarancję zwrotu kosztów ewentualnej hospitalizacji.

Podobnie przyda się rozszerzenie ubezpieczenia jeśli zamierzamy uprawiać sporty ekstremalne. Ubezpieczyciel może do nich zaliczyć nurkowanie na niewielkich głębokościach czy też jazdę rowerem górskim. Odpowiedni, zapewne droższy pakiet zagwarantuje nam jednak odpowiednią ubezpieczeniową ochronę.

Z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i właściwie oszacowanymi kosztami leczenia powinniśmy cieszyć się udanymi wakacjami.


Autor: Karol Węgrzyniak

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2024     -     Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty

GeneraliIHI-BupaElviaSignal-IdunaAXATU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź