Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Polisa dla seniora

Dla osób powyżej 65 r. ż.
Atrakcyjne pakiety do wyboru
Brak zwyżki za wiek!
Rozszerzenie o choroby przewlekłe
Bez zwyżki za wiek

Ubezpieczenie dla VIP-ów

Najlepsza dostępna na rynku oferta!
Nielimitowana suma kosztów leczenia
Kompleksowa ochrona na cały świat!
Światowej sławy ubezpieczyciel
Online 5% zniżki

Pełna ochrona w dobrej cenie

Szukasz kompleksowej ochrony?
Koszty leczenia, NNW, OC,
Ubezp. sprzętu sportowego
Assistance i ubezp. bagażu
Polisa w 5 minut!

NNW Podróże krajowe

Szukasz NNW na czas wyjazdu?
Potrzebujesz dodatkowej ochrony
Następstw nieszczęsliwych wypadków
Również na zawody i obozy
Już od 2 zł/dzień

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

Ciąża a wyjazd za granicę? Kiedy możesz podróżować?

Data dodania: 2016-08-30
Ocena: 4 - liczba głosów 2

Dziękujemy za oddanie głosu

Ciąża jest czasem, kiedy przyszła matka powinna szczególnie o siebie zadbać i w większości przypadków wybierać odpoczynek. Dotyczy to szczególnie kobiet, które przebywają na zwolnieniu lekarskim już w czasie trwania ciąży. Jak wygląda wtedy aspekt wyjazdów za granicę? Czy są one możliwe oraz czy nie wiążą się z dodatkowymi komplikacjami?

podróż w ciąży a ubezpieczenie

źródło: pixabay.com
 

W ciąży najważniejsze jest bezpieczeństwo przyszłej mamy oraz jej dziecka, tak więc konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. To właśnie on decyduje o tym, czy nie ma przeciwskazań do zagranicznej podróży. Z pewnością będzie takie miał, jeżeli konieczne jest pozostanie w łóżku w związku z zagrożeniem ciąży. W takiej sytuacji kobieta otrzymuje tzw. L4 „leżące”.

Wyjazd za granicę w ciąży na zwolnieniu lekarskim

To, kiedy kobieta aktywna zawodowo udaje się na zwolnienie, zawsze zależy od jej indywidualnej sytuacji. Wiele przyszłych mam pracuje aż do 8 miesiąca ciąży lub do 2 tygodni przed planowanym terminem porodu. Coraz częściej zdarza się jednak, że lekarze wystawiają zwolnienie dużo wcześniej. Dotyczy to sytuacji, gdy np. kobieta wykonuje stresującą pracę lub ciąża jest zagrożona i konieczne jest przebywanie w pozycji leżącej. Należy pamiętać, że w przypadku osób pracujących przy komputerze przepisy określają czas pracy dla ciężarnych. Kobieta może spędzać wtedy 4 godziny przed komputerem, a w pozostałym czasie pracodawca musi jej zapewnić inne obowiązki.

Jeżeli jednak ciężarna otrzymuje zwolnienie lekarskie, zazwyczaj lekarz określa czy może ona chodzić czy powinna leżeć. Ma to znaczenie właśnie przy wyjazdach i zasadności świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim może zostać skontrolowana przez wymienioną instytucję i jeżeli np. powinna leżeć, a udaje się na zagraniczny wyjazd, ZUS może podważyć zasadność wypłaty zasiłku chorobowego.

Przed planowanym wyjazdem za granicę koniecznie należy skonsultować podróż z lekarzem prowadzącym. Jeżeli nie wyraża on sprzeciwu, kobieta może wyjechać, nawet jeśli przebywa na zwolnieniu lekarskim. Podróż może wiązać się jedynie z kilku czy kilkunastodniowym wyjazdem turystycznym lub, w niektórych przypadkach, z dłuższym pobytem, jeżeli np. samotna osoba wyjeżdża do rodziny poza granice Polski.
 

Ubezpieczenie za granicę dla kobiet w ciąży


Ubezpieczenie zdrowotne w ciąży a wyjazd za granicę

Przebywając za granicą (zwłaszcza przez dłuższy czas) konieczne mogą okazać się wizyty lekarskie. Powroty do Polski na każdą konsultację mogą okazać się uciążliwe lub wręcz niewykonalne, jeżeli w grę wchodzi nagłe zachorowanie. Warto więc zatroszczyć się o ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.
podróż w ciąży z ubezpieczeniem

źródło: opracowanie własne
 

Pierwszym krokiem powinno być wyrobienie karty EKUZ, dzięki której większość zobowiązań przechodzi na Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętajmy jednak, że karta nie pokrywa wszystkich opłat, i tak np. w Niemczech za każdą wizytę będziemy musieli zapłacić 10 €, natomiast w Chorwacji konieczne jest uiszczenie na miejscu 20% wartości kosztów świadczeń za leczenie specjalistyczne.

Polisa turystyczna w ciąży

Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne, warto więc o nim pamiętać, dodatkowo jednak powinniśmy zakupić polisę turystyczną. Zapewnia ona bezpłatną opiekę medyczną, zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Towarzystwo pokrywa oczywiście koszty do ustalonej sumy ubezpieczenia, miejmy to na uwadze przy podpisaniu umowy. Ponadto poza kosztami leczenia można ubezpieczyć się od wielu dodatkowych ryzyk. Rozszerzenie zakresu ochrony o następstwa nieszczęśliwych wypadków czy odpowiedzialność cywilną może okazać się nieocenione podczas zagranicznego wyjazdu, gdzie koszty związane z jakąkolwiek szkodą są bardzo wysokie.

Jak długo obowiązuje ubezpieczenie kosztów leczenia?

Wybierając polisę i przebywając za granicą należy pamiętać, że towarzystwa ponoszą odpowiedzialność zazwyczaj do 32. tygodnia ciąży. Dotyczy do przedwczesnego porodu czy komplikacji związanych z ciążą. Jeżeli więc nie posiadamy innego ubezpieczenia na terenie danego kraju, najlepszym rozwiązaniem będzie powrót do Polski. NFZ również nie pokrywa kosztów planowanego porodu, tak więc pozostawanie na terenie obcego kraju na ostatnie tygodnie przed rozwiązaniem może okazać się bardzo kosztowne.
 

Kup polisę na wyjazd


Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży?

Warto również zastanowić się ile kosztuje ubezpieczenie dla kobiet w ciąży. Przy wyważonej ochronie obejmującej ubezpieczenie kosztów leczenia w granicach około 50 000 € cena takiej polisy może wynosić od 150 zł. Dotyczy to miesięcznego wyjazdu, a więc nie jest to koszt, który mógłby przerosnąć nasze możliwości, szczególnie gdy chodzi o bezpieczeństwo przyszłej mamy i jej dziecka.

Pewność, że wszystko jest pod kontrolą powinna być bezcenna i z pewnością nie należy na tym oszczędzać. Zanim jednak wyjedziemy za granicę upewnijmy się czy nie ma do tego przeciwwskazań podpartych opinią lekarza.
podróż w ciąży - cena

źródło: opracowanie własne

Julietta Maciejak

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2021     -     Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty

GeneraliIHI-BupaElviaSignal-IdunaAXATU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź