Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Polisa idealna dla turysty

Koszty leczenia do 800 tys. zł
NNW od 5 do 50 tys. zł
Assistance, oc, ratownictwo
Od ręki - bez wychodzenia z domu
Kup online w 5 minut!

Wyjazd grupowy

Planujesz wyjazd w większej grupie?
Wybierz WARTĘ Travel
Specjalna oferta przygotowana
Dla większych grup
Od 10 do 500 osób!

Ciąża do 36 tygodnia

Jedyna taka oferta na rynku!
Nielimitowana suma kosztów leczenia
Opieka medyczna na całym świecie
Światowej sławy ubezpieczyciel
U nas 5% taniej

Praca fizyczna za granicą

Wyjazd do pracy sezonowej?
Wakacyjna praca za granicą?
Ta oferta jest właśnie dla Ciebie!
Wybierz produkt Bezpieczne Podróże
Już od 3,77/dzień

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

EKUZ czy prywatna polisa turystyczna - zalety i wady

Data dodania: 2016-02-19
Ocena: 5 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Wyjeżdżając na wakacje do krajów UE/EFTA zastanawiamy się w jaki sposób zabezpieczyć siebie oraz swoją rodzinę, aby nasz urlop przebiegał w atmosferze spokoju i pewności o swoje bezpieczeństwo. Mamy do wyboru 2 opcje – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz prywatną polisę turystyczną. Sprawdźmy jakie są różnice między tymi dwoma rozwiązaniami.

wakacje

fot: pixabay.com

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego chroni nas na terenie Unii Europejskiej oraz krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wniosek o jej wydanie składamy w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i jeszcze tego samego dnia możemy ją odebrać. Bezpłatne ubezpieczenie nie jest jednak pozbawione wad.
 

Zalety:

  • Wyrobienie karty jest w pełni bezpłatne, a formalności z tym związane załatwimy „od ręki”.

  • Wniosek o wydanie karty możemy złożyć osobiście, lub przesłać pocztą (tradycyjną jak i elektroniczną).

  • Brak górnych limitów kosztów leczenia.

  • Pokrycie kosztów niezależnie od powodów, dla których jesteśmy leczeni (wypadek podczas uprawiania sportu, podczas pracy, nasilenie objawów przewlekłej choroby etc).

  • Możliwość korzystania z usług medycznych danego kraju na tych samych zasadach co jego mieszkańcy.

    Polisa dla Ciebie

Wady EKUZ

Niestety Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego posiada również wady.

Podstawową jest obszar, na którym uprawnia nas do bezpłatnego leczenia. Są to jedynie kraje Unii Europejskiej oraz stowarzyszenia EFTA. Jeżeli wybieramy się do państw nie będących członkami żadnego z wymienionych sojuszy i chcemy ubezpieczyć koszty leczenia musimy wybrać prywatną polisę turystyczną.

Kolejnym minusem jest konieczność korzystania z usług jedynie publicznych placówek, które podpisały umowę z odpowiednikiem naszego NFZ. Karta nie zapewnia pokrycia kosztów prywatnej opieki zdrowotnej ani kosztów planowanego leczenia poza granicami Polski. Pamiętajmy, że EKUZ nie pokryje także opłat związanych z transportem medycznym do kraju.

Karta EKUZ często kojarzona jest z bezpłatnym leczeniem na terenie UE. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż mimo jej posiadania możemy być narażeni na dodatkowe opłaty. W większości państw członkowskich UE/EFTA ubezpieczony ponosi część kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami i koszty te nie podlegają refundacji przez NFZ (tzw. kwota współfinansowania). W odniesieniu do pozostałych kosztów istnieje możliwość ubiegania się o ich zwrot. Przed wyjazdem sprawdźmy za jakie usługi albo leki będziemy musieli dopłacić w danym kraju.
 

  

Prywatna polisa turystyczna  

Ze względu na niedostateczną opiekę gwarantowaną przez EKUZ warto pomyśleć o dodatkowej polisie. Ubezpieczenie należy traktować jak dopełnienie ochrony w zakresie, którego nie pokryje NFZ. Z pewnością nie powinniśmy rezygnować z wyrobienia karty EKUZ, warto jednak nie ograniczać się jedynie do niej.

Zalety wykupienia prywatnej polisy:

  • Zakres terytorialny nie jest narzucony z góry – wybieramy kraj docelowy podróży.

  • Poza kosztami leczenia w polisie zawarte jest ubezpieczenie assistance – w razie potrzeby osoba z infolinii wskaże najbliższą placówkę medyczną, zorganizuje pomoc, skontaktuje się z rodziną w kraju etc.

  • Możemy korzystać z placówek zarówno prywatnych, jak i państwowych – pamiętajmy jednak o limitach na konkretne świadczenia (zapisy w OWU).

  • Polisa pokrywa transport medyczny do kraju lub sprowadzenie zwłok – koszty te są zazwyczaj olbrzymie.

  • Oprócz kosztów leczenia, można wykupić opcje dodatkowe – NNW, OC, ubezpieczenie bagażu, rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe, uprawianie sportów różnego rodzaju, itp.

Niestety, tak jak każdy produkt, także polisa posiada wady. Pierwszą z nich jest cena. W przeciwieństwie do EKUZ za ubezpieczenie musimy zapłacić. Pamiętajmy, że w porównaniu z kosztami leczenia, za które może przyjść nam zapłacić posiadania polisy i tak okaże się opłacalne. Dodatkowe umowy takie jak: uwzględnienie uprawiania sportów, chorób przewlekłych itp. niestety podwyższą cenę składki. Musimy pamiętać również o tym, że polisa nie pokryje niczego ponadto, co jest konieczne. Jednym z głównych wad prywatnego ubezpieczenia jest określenie wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa.

    Wybierz ubezpieczenie turystyczne

Wyjazd na wakacje do zagranicznych krajów może czasem wiązać się z koniecznością skorzystania z usług medycznych. Jeżeli wybieramy się do państw członkowskich UE wyróbmy EKUZ, jednak nie lekceważmy prywatnego ubezpieczenia. Będzie ono dopełnieniem w Europie, ale także jedynym rozwiązaniem w pozostałych częściach świata.

Redakcja portalu ubezpieczenieturystyczne.pl

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2024     -     Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty

GeneraliIHI-BupaElviaSignal-IdunaAXATU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź