Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Ciąża do 36 tygodnia

Jedyna taka oferta na rynku!
Nielimitowana suma kosztów leczenia
Opieka medyczna na całym świecie
Światowej sławy ubezpieczyciel
U nas 5% taniej

Ubezpieczenie dla VIP-ów

Najlepsza dostępna na rynku oferta!
Nielimitowana suma kosztów leczenia
Kompleksowa ochrona na cały świat!
Światowej sławy ubezpieczyciel
Online 5% zniżki

Zamieszki, ataki terrorystyczne

Wyjeżdżasz do Egiptu? Czy wiesz, że
standardowa polisa wyklucza wypłatę
odszkodowania w takiej sytuacji?
Wybierz polisę,która ochroni Ciebie
i Twoją rodzinę!

Praca fizyczna za granicą

Wyjazd do pracy sezonowej?
Wakacyjna praca za granicą?
Ta oferta jest właśnie dla Ciebie!
Wybierz produkt Bezpieczne Podróże
Już od 3,77/dzień

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

Jesień w górach - podróżuj bezpiecznie z polisą

Data dodania: 2016-09-22
Ocena: 5 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Jesienne miesiące najpiękniejsze są w górach. Wiedzą o tym wszyscy turyści, którzy w tym właśnie czasie choć raz przecierali polskie i zagraniczne szlaki w poszukiwaniu nowych doznań. Ale i przed sezonem zimowym góry są terenem, w którym łatwo o kontuzję, która może skutkować poważnymi problemami finansowymi. Dlatego na wędrówkę warto zabierać ze sobą odpowiednią polisę.

ubezpieczenie w góry jesienią

Źródło: pixabay.com


Zainteresowanie górami ze strony turystów utrzymuje się na stałym poziomie przez okrągły rok. Jak wynika z badania Holiday Barometer Grupy Europ Assistance i Instytutu Badawczego Ipsos wyjazd na wakacje w roku 2015 deklarowała ponad połowa Polaków. Z tego większość, bo 62 proc. wybierało morze, a 20 proc. decydowało się na wypoczynek w górach. Badanie to dotyczy jednak miesięcy urlopowych, czyli w przybliżeniu okresu od połowy czerwca do połowy września.
 
Wybór ubezpieczenia przydatnego w górach nie powinien sprawić trudności. Wystarczy tylko precyzyjnie ustalić własne potrzeby. Jeśli wyjście na szlak ma dotyczyć np. masywu Mont Blanc w Alpach, konieczne będzie posiadanie polisy turystycznej z uwzględnieniem ewentualnych kosztów ratownictwa wysokogórskiego. Nie znaczy to wcale, że wypadek czy uraz ominie turystę także w niższych partiach gór.


Wybierz się w góry świadomieRodzaj uprawianego sportu ma znaczenie


W górach można uprawiać wiele dyscyplin sportu, ale nie wszystkie znajdują się w zakresie ubezpieczenia turystycznego. Towarzystwa Ubezpieczeniowe już dawno temu zdecydowały się sprecyzować termin „sport”. Głównym kryterium było ryzyko wystąpienia urazu ze skutkiem śmiertelnym włącznie. Poszczególne zapisy w OWU mogą się od siebie różnić w zależności od ubezpieczyciela, ale za każdym razem przyszły ubezpieczony może wybierać spośród 4 kategorii sportu uprawianego:
 
 • amatorsko – wysiłek sportowy służący rekreacji, obejmuje popularne dyscypliny, a raczej czynności ruchowe na powietrzu;
 
 • wysokiego ryzyka – dyscypliny obciążone większym ryzykiem wypadku, urazu bądź śmierci;
 
 • ekstremalnie – wymagają od uprawiającego szczególnych umiejętności, w nierzadko trudno warunkach;
 
 • wyczynowo – udział w zgrupowaniach i zawodach sportowych, sport traktowany jako dochodowe zajęcie.
 
ubezpieczenie górskie

Infografika 1. Klasyfikacja sportu i dyscyplin według ubezpieczycieli.
Źródło: opracowanie własne
 

Ważne!

Podstawowa wersja ubezpieczenia turystycznego zazwyczaj nie obejmuje żadnej aktywności sportowej. W przypadku trudniejszych wypraw ważne jest, by dokładnie określić nie tylko samą dyscyplinę, ale i warunki, w jakich będzie uprawiana.

 

Z jaką ochroną w góry?

Wypoczynek „na wysokości” kojarzy się z wysiłkiem potrzebnym choćby do wejścia na mniejszy czy większy szczyt. Ale wielu turystów wybiera bardziej ekstremalne doznania, które mogą realizować na wzniesieniach. Brak śniegu nie jest dziś przeszkodą, żeby zjechać po zboczu – wystarczą specjalne rolki do jazdy w terenie. Inni szukają wrażeń w skałach podczas wspinaczki.
 
Trzeba liczyć się z tym, że każde wyjście w góry to ryzyko kontuzji, urazu czy nieszczęśliwego wypadku, nie mówiąc już o gwałtownych zmianach klimatycznych. Dlatego warto mieć ze sobą nie tylko profesjonalną odzież czy apteczkę pierwszej pomocy, ale przede wszystkim ważną polisę.
 
Turysta wybierający się w góry staje przed wyborem różnych form ochrony finansowej życia i zdrowia. Produktem bazowym dla każdego bez względu na doświadczenie i kondycję fizyczną powinno być ubezpieczenie NNW z:
 

 • wysoką sumą ubezpieczenia,
   
 • szerokim zakresem świadczeń (pomoc medyczna, zwrot kosztów za leczenie, pomoc w trakcie rehabilitacji),
   
 • odpowiednim rozszerzeniem umowy podstawowej.
   


Ubezpieczenie strefowe

Polacy wybierający się w Sudety, Beskidy czy Bieszczady często decydują się na przekroczenie granicy z Czechami czy Słowacją. Nie ma w tym nic nieodpowiedniego, ale warto pamiętać, że każde wezwanie czy udzielenie pomocy ze strony zagranicznej służby pogotowia górskiego będzie dla Polaka jako obcokrajowca płatne. Wtedy również niezbędna okaże się polisa turystyczna zawierająca właściwe dodatki, tak aby jak najwięcej przypadków i zdarzeń kwalifikowało się do wypłaty odszkodowania.
 
Nie zawsze jednak konieczne będzie wykupywanie ubezpieczenia na określone kraje. Czasem wystarczy po prostu polisa NNW na terytorium Polski. Czasem, bo niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe wprowadziły do swoich produktów zapis o istnieniu 2 stref do wyboru:
 
 
Strefa 1. Obejmuje teren wyłącznie Polski.
 
Strefa 2. Pas przygraniczny sąsiednich państw – 30 km (lub inna wartość) w głąb terytorium Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji.
 
 
Jeśli do wypadku dojdzie tuż za granicą Polski, a pechowy turysta nie będzie posiadał polisy, to za wszystko zapłaci z własnej kieszeni. Pewnym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą karty EKUZ. Niestety, dokument wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze będzie przydatny. Zakres nie obejmuje np. kosztów poszukiwania turystów w razie ich zaginięcia na trasach górskich. W większości państw europejskich nie ma 100% finansowania opieki medycznej, więc każda styczność z tego typu placówką będzie wymagała od posiadacza samej karty EKUZ opłacenia części świadczeń z własnej kieszeni.


 

Kup polisę górską

 

 

Trekking z ubezpieczeniem

Wybór ochrony niezbędnej podczas pokonywania kolejnych grani i żlebów nie powinien sprawić przezornemu turyście żadnych trudności. Wystarczy, że skorzysta on z łatwego narzędzia jakim jest porównywarka ubezpieczeń. Następnym krokiem będzie precyzyjne określenie własnych potrzeb i wypełnienie, na ich podstawie, krótkiego formularza w celu otrzymania gotowych ofert z podanymi składkami.
 

 


Jak traktowany jest trekking górski przez ubezpieczycieli?

 
 • Jednodniowa przechadzka w górach o łagodnych zboczach (Bieszczady) – sport amatorski.
 • Kilkudniowa wyprawa szlakami powyżej 2000 m n.p.m. (Alpy) – sport wysokiego ryzyka.
 • Kilkutygodniowa ekspedycja (Himalaje) – sport ekstremalny.
 Powodów takiego zróżnicowania jest kilka. Główny z nich stanowi czas trwania wyprawy. Osoby wybierające się na dłuższy wyjazd powinny pamiętać, że z punktu widzenia ubezpieczycieli będzie on traktowany jako ekspedycja. Nie bez znaczenia jest również wysokość bezwzględna, mimo że trasa może okazać się stosunkowo łatwa. Jednak pod uwagę brane jest ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej, która wpływa na składkę polisy turystycznej.

 

Niezależnie od wybranego pasma górskiego i uprawianej dyscypliny koszt ubezpieczenia turystycznego wykupionego dokładnie na okres pobytu w górach będzie symboliczny, a może się okazać, że uratuje płynność finansową poszkodowanego.

 

Michał Ratajczak

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2021     -     Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty

GeneraliIHI-BupaElviaSignal-IdunaAXATU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź