Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Polisa dla seniora

Dla osób powyżej 65 r. ż.
Atrakcyjne pakiety do wyboru
Brak zwyżki za wiek!
Rozszerzenie o choroby przewlekłe
Bez zwyżki za wiek

VIP dla obcokrajowca

Najlepsza ochrona życia i zdrowia
Kompleksowa opieka medyczna
Nielimitowana suma kosztów leczenia
Polisa na cały świat!
Online 5% zniżki

Zamieszki, ataki terrorystyczne

Wyjeżdżasz do Egiptu? Czy wiesz, że
standardowa polisa wyklucza wypłatę
odszkodowania w takiej sytuacji?
Wybierz polisę,która ochroni Ciebie
i Twoją rodzinę!

Wyjazd rodzinny

Szukasz polisy dla całej rodziny?
Najlepsza ochrona w dobrej cenie
Dla Ciebie i Twoich bliskich
KL, assistance, OC, NNW
Online - ochrona już od jutra!

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

OWU nie takie straszne, czyli jak zapoznać się z warunkami ubezpieczenia

Data dodania: 2016-11-24
Ocena: 5 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Ogólne Warunki Ubezpieczenia, częściej nazywane po prostu OWU, są jednym z dwóch ważnych dokumentów podczas zawierania polisy. Warunki polisy to zabezpieczenie zarówno dla Ciebie, jak i ubezpieczyciela. Sprawdź, na co zwrócić uwagę czytając ten dokument i jak przez niego przebrnąć, nie zatrzymując się już na słowniku pojęć, czyli pierwszych stronach OWU.

jak czytac owu

Źródło: pixabay.com


Wspomnieliśmy, że OWU to jeden z dwóch ważnych dokumentów. Czym jest więc ten drugi? To oczywiście polisa, czyli umowa zawarcia ubezpieczenia. Jest to Twoje indywidualne potwierdzenie posiadania ochrony, zawierające wybrany wariant ubezpieczenia i ustalone sumy ubezpieczenia, które będą Cię obowiązywały, gdy dojdzie do szkody. Poza nimi na umowie znajduje się numer polisy, który koniecznie powinieneś zapisać (np. w telefonie) i mieć przy sobie. Zostaniesz o niego poproszony, gdy zadzwonisz do centrum alarmowego towarzystwa.


Porównaj polisy


Co zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia?


Umowa ubezpieczenia dotyczy konkretnego wariantu produktu, natomiast OWU to jego szczegółowy opis. Zawarte są w nim informacje na temat wszystkich ryzyk i wariantów – nawet tych, których nie wybrałeś. Jeżeli więc nie interesuje Cię np. ubezpieczenie bagażu spokojnie możesz ominąć ten rozdział. W OWU znajdziesz przede wszystkim:
  • Definicje;
  • Zakres i warianty ubezpieczenia;
  • Warunki zawarcia umowy;
  • Warunki ustalania wysokości składki;
  • Wyłączenia odpowiedzialności;
  • Okres odpowiedzialności towarzystwa;
  • Zasady realizacji świadczenia ubezpieczeniowego.

jak czytac owu

Źródło: opracowanie własne

Jak czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia?


Każdy, kto kiedyś zetknął się z OWU, jest świadomy, że nie jest to szczególnie przejrzysty dokument. Do tego dochodzi fakt, że posiada kilkadziesiąt stron i nie wszyscy postanawiają go w całości przeczytać. Podpisując polisę oświadczasz, że zapoznałeś się w Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tak więc, jeżeli dojdzie do niepomyślnych dla Ciebie zdarzeń, które były ujęte w wyłączeniach odpowiedzialności w OWU i nie otrzymasz odszkodowania, możesz mieć pretensje jedynie do siebie.

Zapoznanie się z OWU jest obowiązkowe, ale żeby było dla Ciebie przydatne, w szczególności powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów:
  • Szczegółowy zakres ubezpieczenia, czyli to, od czego chroni Cię polisa. W zasadzie najważniejszy element OWU, ponieważ określa przedmiot Twojego ubezpieczenia. Dzięki temu wiesz, w jakich sytuacjach będziesz mógł liczyć na ewentualną pomoc.
  • Wyłączenia odpowiedzialności, czyli to, od czego nie chroni Cię polisa. Aby nie dochodziło do nadużyć, towarzystwa stosują ograniczenia odpowiedzialności, które określają w jakich sytuacjach nie otrzymasz odszkodowania, mimo że doszło do zdarzenia, które zawarte jest w Twojej polisie. Szczegółowe zapoznanie się z tym zapisem może uchronić Ciebie i towarzystwo przed zbędnymi niedomówieniami.
  • Wysokość wypłacanego świadczenia, czyli ile maksymalnie możesz otrzymać i nie zawsze chodzi tutaj o sumę ubezpieczenia. W niektórych przypadkach wypłacona kwota będzie mniejsza, np. przy odpowiedzialności cywilnej na mieniu.
Pamiętaj, że nie ma idealnej polisy i prawdopodobnie w każdej znajdziesz punkt, który będziesz uważał za niepotrzebny. Towarzystwa jednak muszą się chronić przed nadużyciami ubezpieczeń, dlatego stosuje takie, a nie inne zapisy. Mimo to, ubezpieczenie zapewnia podstawową ochroną i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności oraz znajomości zasad wypłacania świadczeń nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem odszkodowania w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Kup ubezpieczenie


Ubezpieczenia mają uchronić Cię przed horrendalnymi kosztami, które na Ciebie spadną, gdy będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej za granicą i tak właśnie działają. Jeżeli więc nie chcesz ponosić takich kosztów, przed każdym wyjazdem pamiętaj o właściwej, ale też świadomie zakupionej polisie.

Julietta Pawlak

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2022     -     Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty

GeneraliIHI-BupaElviaSignal-IdunaAXATU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź