Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

NNW Podróże krajowe

Szukasz NNW na czas wyjazdu?
Potrzebujesz dodatkowej ochrony
Następstw nieszczęsliwych wypadków
Również na zawody i obozy
Już od 2 zł/dzień

Polisa dla seniora

Dla osób powyżej 65 r. ż.
Atrakcyjne pakiety do wyboru
Brak zwyżki za wiek!
Rozszerzenie o choroby przewlekłe
Bez zwyżki za wiek

Zamieszki, ataki terrorystyczne

Wyjeżdżasz do Egiptu? Czy wiesz, że
standardowa polisa wyklucza wypłatę
odszkodowania w takiej sytuacji?
Wybierz polisę,która ochroni Ciebie
i Twoją rodzinę!

Ciąża do 32 tygodnia

Pełna ochrona do 32 tygodnia ciąży
Polisa na każdą kieszeń
Jedna z najlepszych ofert na rynku
Kup online w 5 minut!
Już od 2,36 zł/dzień

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

Potrzebne ubezpieczenie na wakacje w Europie w 2016 roku

Data dodania: 2016-06-29
Ocena: 5 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Polacy coraz chętniej na wyjazd wakacyjny wybierają się zagranicę. Podróż taką w tym roku planuje ponad 4,5 mln Polaków. 70 % z nich ma zamiar wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Najpopularniejszym kierunkiem tego lata jest Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi, na drugim miejscu znalazła się Chorwacja, a podium zamykają Włochy. Jakie i czy potrzebne jest ubezpieczenie na wakacje w Europie w 2016 roku?


    Wybierz bezpieczne wakacje z polisą


Co jakiś czas polskie media obiega informacja o tragicznych wypadkach na wakacjach oraz o ogromnych kosztach poniesionych z tytułu leczenia. Za przykład może posłużyć głośna sprawa pana Stanisława Nowickiego, który na wakacjach w Meksyku dostał udaru mózgu. Trafił do szpitala, uzyskał niezbędną pomoc i miał wykonane wszystkie potrzebne badania łącznie z tomografią komputerową. Następnie powinien zostać przetransportowany do Polski specjalnym samolotem medycznym. Koszt leczenia i transportu wyniósł prawie 800 tys. zł. Niestety, rodzina pana Stanisława nie otrzymała zwrotu poniesionych wydatków, ponieważ mieli wykupione najtańsze ubezpieczenie, które refundowało koszty jedynie za jeden dzień pobytu w szpitalu.

EKUZ nie wystarczy
 
Większość wyjeżdżających na wakacje w granicach Europy zapewne nie zastanawia się nad dodatkową polisą turystyczną. Posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nabywają złudnego poczucia bezpieczeństwa. Owszem, EKUZ uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicą, warto jednak poznać, jaki ma zakres i do czego uprawnia Ubezpieczonego:
 
 • nie zapewnia opieki w prywatnych gabinetach i szpitalach,
 • nie działa poza granicami Europy oraz w krajach nienależących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu,
 • nie zapewnia transportu medycznego do Polski,
 • nie przysługuje osobom nieubezpieczonym i nieposiadającym prawa do świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia,
 • nie zwalnia z konieczności częściowych dopłat do leczenia lub leków w niektórych państwach,
 • świadczenie przysługuje wyłącznie wówczas, gdy pomoc medyczna jest niezbędna. Oznacza to, że jeżeli celem wyjazdu za granicę jest wyłączenie uzyskanie leczenia, to koszty takiej usługi nie zostaną refundowane.
EKUZ obowiązuje na terenie:
 
 • 28 krajów Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech;
 • w 4 państwach członkowskich EFTA: Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Lichtensteinie;
 • terytoriów francuskich: Gwadelupie, Martynice, Reunion i Gujanie Francuskiej;
 • terytoriów portugalskich: na Azorach i Maderze;
 • terytoriów hiszpańskich: Majorce, Minorce, Ibizie i Wyspach Kanaryjskich.
Jak się ubezpieczyć?

Najważniejszą kwestią w wyborze ubezpieczenia turystycznego jest jego zakres. Należy go dopasować do siebie i planowanej aktywności. Jeżeli wyjeżdżający leczyli się bądź leczą np. na choroby serca, krążenie, cukrzycę, alergię etc. należy się upewnić, czy ochrona obejmuje pokrycie kosztów związanych z chorobami przewlekłymi. Podpisując umowę ubezpieczenia nie warto zatajać tę informację, ponieważ gdyby coś się wydarzyło, a byłoby to konsekwencją choroby – nie otrzymamy pokrycia kosztów leczenia. 

Kolejną rzeczą jest uprawianie sportów. Jeżeli wyjeżdżamy w celu nurkowania, wspinania się na szczyty, czy planujemy piesze wycieczki po górach, powinniśmy wykupić rozszerzenie ochrony o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. W niektórych państwach UE ratownictwo medyczne czy nawet transport karetką nie jest refundowany.

Podstawowy zakres polisy turystycznej zawsze zawiera koszty leczenia (KL), assistance (informacyjny oraz organizacyjny) a także transport medyczny do kraju. Można go jeszcze rozszerzyć o ochronę dodatkową np. ubezpieczenie bagażu, NNW czy odpowiedzialności cywilnej (OC). 

Jaka suma ubezpieczenia?

Prywatna polisa turystyczna ma tę zaletę, że zarówno zakres jak i sumę ubezpieczenia możemy ustawić indywidualnie. Jednak należy pamiętać, że zbyt niska suma ubezpieczenia nie pokryje ewentualnych kosztów leczenia, czy ratownictwa. 

Przykładowo, bezpłatne świadczenia medyczne w Hiszpanii są tylko te, które są niezbędne do przywrócenia zdrowia z medycznego punktu widzenia. Świadczenia szpitalne oraz badania specjalistyczne pacjent płaci prywatnie. Prześwietlenie kosztuje 35-40 €, a badanie krwi – 30 €. Za leki na receptę i tak trzeba zapłacić 40% ceny. Leczenie dentystyczne nie jest refundowane i kosztuje:
 • kanałowe od 200 do 300 €;
 • założenie plomby od 50 do 120 €.
Transport medyczny karetką do Polski może kosztować ok 2 400 €.

Nie mniej kosztowna może okazać się wizyta w szpitalu w Niemczech: za trzydniowy pobyt i kilka podstawowych badań możemy zapłacić ponad 700 €

Najbardziej bezpieczną opcją polisy turystycznej będzie ta z sumą ubezpieczenia na 200 000 zł. Koszt takiego ubezpieczenia dla 3-osobowej rodziny z rozszerzeniem o OC wynosi 169 zł
 
  

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Powtarzane przez pokolenia powiedzenie „na zdrowiu i bezpieczeństwie oszczędzać nie należy” przedstawia wieloletnie doświadczenia naszych przodków. Jest to truizm, z którym się nie dyskutuje. Dlatego wybierając się na zagraniczne wojaże nie zapomnij o ubezpieczeniu. 
 
Irena Jedinskaja

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2021     -     Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty

GeneraliIHI-BupaElviaSignal-IdunaAXATU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź