Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Wyjazd grupowy

Planujesz wyjazd w większej grupie?
Wybierz WARTĘ Travel
Specjalna oferta przygotowana
Dla większych grup
Od 10 do 500 osób!

VIP dla obcokrajowca

Najlepsza ochrona życia i zdrowia
Kompleksowa opieka medyczna
Nielimitowana suma kosztów leczenia
Polisa na cały świat!
Online 5% zniżki

Polisa idealna dla turysty

Koszty leczenia do 800 tys. zł
NNW od 5 do 50 tys. zł
Assistance, oc, ratownictwo
Od ręki - bez wychodzenia z domu
Kup online w 5 minut!

Praca fizyczna za granicą

Wyjazd do pracy sezonowej?
Wakacyjna praca za granicą?
Ta oferta jest właśnie dla Ciebie!
Wybierz produkt Bezpieczne Podróże
Już od 3,77/dzień

Korzyści

Ubezpieczenie turystyczne onlineSzybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie turystyczne przez InternetBez wypełniania tradycyjnych druków - formularze online
Zamów ubezpieczenie turystyczne przez InternetZamów gdziekolwiek jesteś - 24 h/doba,
7 dni w tygodniu
Czytaj artykuły o ubezpieczeniu turystycznymDowiedz się więcej o ubezpieczeniach z artykułów online

9 najczęstszych problemów zdrowotnych w podróży

Data dodania: 2016-08-12
Ocena: 5 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Wyjazd do krajów egzotycznych z pewnością jest niezwykłym przeżyciem: odmienna kultura,  kuchnia i obyczaje. Tropiki lub państwa rozwijające się o niedostatecznych warunkach sanitarnych dostarczą nie tylko wielu wrażeń estetycznych, mogą też „zapewnić” różnego rodzaju problemy zdrowotne, które zepsują nawet najlepiej zorganizowany wyjazd. 

    Sprawdź oferty polis turystycznych na wyjazd do tropików

Problemy zdrowotne mogą dotknąć każdego turystę, bez względu na wiek czy płeć. Pomoc medyczna za granicą wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi ogromnymi kosztami. Warto pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) działa wyłącznie na terenie Unii Europejskiej oraz krajów należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Dlatego, planując wyjazd w tropiki, obowiązkowo należy zaopatrzyć się w polisę turystyczną.


Choroby w podróży


Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej w Gdyni opracował poradnik dla podróżnika, w którym zamieścił listę dziewięciu możliwych do wystąpienia w rejonach tropikalnych problemów zdrowotnych. Dobrze jest wiedzieć i w jakim kraju na jaką chorobę możemy być narażeni. 

Biegunka. Jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych podczas wycieczek i jest przypadłością niemal połowy turystów. Zazwyczaj przydarza się w krajach tzw. trzeciego świata: Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej i Środkowej. W niektórych miejscach ta dolegliwość doczekała się nazw lokalnych, np. „zemsta Faraona”, „galop gringo” czy „ klątwa Montezumy”. Zapobiec biegunce można jedynie stosując zasady higieny oraz bezpiecznego żywienia w podróży.

Malaria i denga. Są to groźne choroby pasożytnicze przenoszone przez komary w tropiku. Do zakażenia wirusowego dochodzi poprzez ukłucie owada. Denga może objawiać się gorączką, bólem głowy i stawów, a w ciężkich przypadkach także krwawieniami np. z dziąseł lub przewodu pokarmowego. Zapobieganie tym chorobom polega na stosowaniu repelentów (odstraszaczy owadów), moskitier oraz leków profilaktycznych.

Wścieklizna. To śmiertelna choroba wirusowa układu nerwowego przenoszona przez ssaki. Turysta pokąsany przez zwierzę wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, oznacza to konieczność podania szczepionki i surowicy przeciwko chorobie. Wściekliźnie można zapobiec poprzez odpowiednie szczepienie przed wyjazdem.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Inaczej zwana „żółtaczką pokarmową” występuje w rejonach tropikalnych. Najbardziej na nią narażeni są turyści nieprzestrzegający zasad higieny, ale też goście luksusowych hoteli. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest szczepionka. 

Dur brzuszny. Jest to ostra choroba bakteryjna, przenoszona przez wodę oraz inne napoje, a także pokarmy przygotowywane w złych warunkach sanitarnych. Największe ryzyko zachorowania występuje w krajach Azji (głównie Indii i państw okolicznych), Afryki i niektórych państw Ameryki Południowej. Turyści chorujący na tę chorobę wymagają leczenia szpitalnego. Zapobiec durowi brzusznemu można za pomocą szczepionki oraz stosowaniu zasad bezpiecznego żywienia.

Zakażenie HIV. Przyczyną zachorowań mogą być przygodne kontakty seksualne, zakażone igły, strzykawki oraz krew nosiciela wirusa. Występuje na całym świecie, ale najwięcej przypadków zakażenia odnotowuje się w Afryce. Nie ma szczepionki przeciw HIV, a profilaktyka polega na stosowaniu prezerwatyw albo wstrzemięźliwości, a także w razie konieczności, na korzystaniu ze sterylnego sprzętu medycznego.

Cholera. To choroba bakteryjna przenoszona drogą pokarmową. Występuje w krajach o złych warunkach sanitarnych, często rozprzestrzenia się w postaci epidemii. Ryzyko zachorowania wzrasta jedynie w przypadku podróży w rejony epidemii oraz u osób nieprzestrzegających zasad higieny. 

Poliomyelitis (choroba Heinego Medina). Jest to również choroba bakteryjna przenoszona poprzez pokarmy, o tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, niedowładów i porażenia mięśni. Występuje przede wszystkim na terenach Azji i Afryki. Skuteczną metodą jest szczepienie przeciwko tej chorobie.

 


Lepiej zapobiegać niż leczyć 


Przygotowanie do podróży najlepiej zacząć od zebrania informacji nt. kraju docelowego pod względem kulturowym, służby medycznej, warunków atmosferycznych, ale też sanitarno-epidemiologicznym. Wiele ciekawostek możemy obecnie znaleźć w internecie, ale też w biurze podróży (jeżeli wyjeżdżamy na wycieczkę zorganizowaną). W kwestii zdrowia należy udać się do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. Lista placówek dostępna jest na stronach internetowych: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl, www.istm.org (placówki na świecie), www.gis.gov.pl

Podczas konsultacji w takiej placówce lekarz:
  • Poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki;
  • Zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia;
  • Ustali wskazania dot. profilaktyki (jeżeli turysta udaje się w rejon zagrożony malarią);
  • Przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w tropiku;
  • Zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej.
   

Przezorny zawsze ubezpieczony   


Według zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia planując podróż do Azji, Afryki czy Ameryki powinniśmy zaopatrzyć się w prywatną polisę turystyczną. Uwaga ta wynika z rozporządzeń państw należących do struktur UE i EFTA, gdzie opieka medyczna obowiązuje wyłącznie na terenie tych krajów. Poza granicami Europy wszystkie świadczenia medyczne są odpłatne i jedynie wykupione wcześniej ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, a także transport medyczny do Polski.  

Wybór odpowiedniej polisy turystycznej również warto zacząć od rozpoznania dostępnych ofert. Można to zrobić szybko i wygodnie za pomocą internetowej porównywarki. Należy wybrać interesujący zakres ubezpieczenia z odpowiednią sumą kosztów leczenia. Dodatkowo polisę można rozszerzyć o opcje dodatkowe np. NNW, OC osób fizycznych czy też chroniące nasz bagaż. Wszystkie informacje dotyczące procedury wypłaty świadczenia, a także sytuacji, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jest to dokument, z którym należy dokładnie zapoznać się przed podpisaniem umowy. 

Przykładowe zestawienie ofert polisy turystycznej na tygodniowy wyjazd do Indii dla jednej osoby:

TU Koszty leczenia NNW OC Cena
AXA 50 000 € 4 000 € 50 000 € 61,48 zł
Europa 40 000 € 5 000 € 100 000 € 61,48 zł
AVIVA 160 000 zł 30 000 zł 200 000 zł 84 zł
Signal Iduna 50 000 € 30 000 zł 60 000 € 86,36 zł
Allianz 100 000 zł 20 000 zł 50 000 zł 92,80 zł
Generali 200 000 zł 30 000 zł 200 000 zł 94 zł
Kalkulacja porównania ofert wykonana 10.08.2016 na www.polisaturystyczna.pl

Przygotowanie podróży, szczególnie tej do rejonów tropikalnych, najlepiej zacząć 8-10 tygodni przed planowanym wyjazdem. Wówczas będzie czas zarówno na zabezpieczenie zdrowotne, jak też ubezpieczeniowe. 
 
Irena Jedinskaja

    Zabezpiecz się na wypadek choroby

 

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2024     -     Home     -     Regulamin     -     Polityka prywatyności     -     O nas     -     Kontakt     -     Ubezpieczenie na narty

GeneraliIHI-BupaElviaSignal-IdunaAXATU Europa
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź